Насърчавайте любовта на вашето дете към комиксите
Комиксите наистина ли намаляват умението за четене при деца? Не трябва ли децата просто да се придържат към класиката? Експерти обясняват защо е време да премахнем стигмата за комикса завинаги.
В магазина, докато дъщеря ми държеше на своя избор, аз с половин ръка посочвах към други рафтове, пълни с книги, които бях прочела като дете. "Какво ще кажеш за едина от тях?" - попитах аз, като мърморех нещо за важността за развитието на издръжливостта на четенето на по-дълги книги, с повече думи. Дъщеря ми се пребори и увеличи колекцията си от комикси. Купи си три.
Не съм първият човек, който се притеснява от избора на детето си в любимата ни книжарница Quail Ridge Books, Северна Каролина. Амбър Браун, помощник мениджър, споделя, че на продавачите в магазина се налага често да успокояват възрастни, които намират за притеснително децата им да харесват комикси. Те виждат как децата им посягат към комиксите и се притесняват, че няма да развият уменията да четат по-дълги книги. Всъщност се случва точно обратното! Децата, които четат комикси и графични новели, вероятно ще развият любов към четенето. Но добронамерените възрастни отклоняват децата на далеч от рафтовете, пълни с картини книги, предлагайки им класиците, с които са израснали. „Но това не е края." - казва Браун, - родителите и учителите продължават да споделят „ Но аз искам те да четат истински книги “.
Как се развиват комиксите и графичните романи в наше време
Въпреки популярността си, графичните романи отдавна носят стигма. Отчасти това е предизвикано от книга издадена от 1954 г. „Съблазняването на невинните“, където авторът Фредрик Вертъм представя комиксите като пагубно четиво. За щастие той бива опроверган, но щетите са дълготрайно ненесени!
У нас има и още една причина, която се дължи на политическата догма по времето на комунизма. Сигурно реплики като "Комиксите са глупава работа. Измислени от американците, за техните глупави деца." не са ви чужди.
Силното желание на авторите и истинските почитатели на комиксите тласка развитието на жанра. В началото на този век комиксте набират добра скорост. През 2005 г. Graphix at Scholastic става първият издател, посветен на детските комикси и новели. Вече се появяват популярни сериали като Bone, Amulet и The Baby-Sitters Club, които ще станат шоу на Netflix.
Продажбите на комикси и графични романи в САЩ и Канада постигат най-висок резултат през 2018 г., над 80 милиона долара повече от 2017 г. 2019 започва обещаващо.
У нас също се усеща раздвижване за пазара, но то е по-скоро плахо, отколкото експанзивно. За да се появят повече и качествени заглавия е необходимо възрастните да превъзмогнат стигмата и да оценят качествата на този тип литература.
Защо децата трябва да продължават да четат комикси и графични романи
За родителите и учителите изглежда, че децата пропускат нещо важно. Шана Фразин, старши разработчик в проекта „Четене и писане“ в Учителския колеж, Колумбийския университет, казва, че възрсатните трябва да прегръщат интересите на децата и да участват в процеса на четене. Така ще могат да изследват комплексността на тази литература.
Комиксите и графичните новели изискват различно ниво на разбиране при четене от традиционните романи, тъй като децата дешифрират и разказват не само думите, но и изображенията, представящи сюжета, казва Телгемейер. Това умение става все по-важно в света, в който дестилираме както думи, така и изображения на нашите смартфони и други екрани.
И това е една от причините децата да прелистват книгите при първо четене - и след това да ги четат отново и отново. Те улавят основните точки на историята от първото разлистване и след това се гмуркат във всичките нюанси, когато посягат към книгата отново и отворят. "Това наистина поставя четеца на мястото на водача", казва Телгемейер. "Децата трябва да свършат работата. Те трябва да виждат, да се чудят и да търсят улики. Да станат визуален детектив, за да разберат цялата история."
"Не на комиксите им липсва изтънченост", каза Фразин пред пълна стая от учители по време на неотдавнашна беседа за това как да се използват комикси. "А ние , учителите сме тези, които не разполагат с практиката да виждаме сложността на тези текстове."
Може ли да сме спокойни, ако детето ни иска да чете само комикси и графични новели? Експертите казват „да“.
Изследвания от Университета в Орегон откриват 53,5 редки или по-сложни думи на 1000 в комиксите и графичните романи. Това е повече от изцяло текстовите детски книги - средно 30,9, дори и от книгите за възрастни - 52,7. Едно проучване установява, че комиксите и графичните романи насърчават ученето и дълготрайната памет. Друго, констатира, че учениците чрез комиксите и графичните романи разбират по-добре съдържанието. Тази литература се оказват силен мотиватор за лениви читатели - сами да посегнат към книга.
„Не това, което четат, а как те четат и колко често четат, ще подобри грамотността“, казва Емили Пендърграс, доктор на науките, директор на образователната програма за четене в университета Vanderbilt. Притискането на децата да четат неща, които не искат да четат, добавя тя, често ги кара да не четат изобщо.
Целта, казва д-р. Пендърграс, е да отгледаш дете, което се идентифицира като читател и се чувства уверено да вземе някоя книга - независимо дали е графичен роман, пиеса на Шекспир или учебник по биология.
Когато попитах моята 10-годишна дъщеря дали е читателка, отговорът й беше оскърбително „Да“. Въпреки опасенията ми, винаги съм я оставял да чете каквото си поиска. Тя ми доказа, че притесненията ми за издръжливостта ѝ на четене са неоснователни. Наскоро завърши всички 870 страници на Хари Потър и Ордена на феникса. След това избра да чете графичен роман.
В статията е използвана информация от: Parents "Why You Should Encourage Your Child's Love of Graphic Novels"